Budúcnosť poľnohospodárstva alebo aké hydroponie sú a aké sú jeho výhody

Ľudstvo sa zaoberá pestovaním plodín viac ako jedno tisícročie.Zavádzajú sa nové agrotechnické metódy, vyvíjajú sa účinné hnojivá atď. Z vedeckého hľadiska však budúcnosť patrí k technológiám šetrným k životnému prostrediu, ktoré umožňujú získať úrodu bez toho, aby sa pôda vôbec vôbec využívala.Čo je to hydroponika a či je možné namontovať hydroponickú inštaláciu vlastnými rukami, dozviete sa z nášho článku.

Základné pojmy hydroponie ]

Podstatou technológie je vytvorenie umelého prostredia, ktoré vylučuje využívanie pôdy ako takej.Korene rastlín (iba korene, nie stonka, inak bude rastlina jednoducho hniť) sú ponorené do prostredia prijímajúceho vlhkosť, odkiaľ sa extrahujú.potrebné komponenty. Médium je pravidelne nasýtené výživnými roztokmi bohatými na minerálne soli. Výsledkom je, že plodina dozrieva rýchlejšie ako pri tradičnej metóde a výnos je vyšší.

Domáca hydroponická rastlina

Táto metóda je univerzálna, dá sa použiť na pestovanie rôznych bylín a plodín s výnimkou tých, ktoré sú škodlivé pre vlhkosť - zemiaky, mrkva, repa a ostatná koreňová zelenina.

Hydroponické zariadenie je takéto:

 1. Kapacita je vybraná pre vhodnú veľkosť, ktorá je naplnená výživným roztokom.
 2. Nádoba je pokrytá mriežkou (penový list s otvormi sa odlepí).
 3. Rošt sa posype vrstvou substrátu, do ktorej sa semená umiestnia. V tejto úlohe sa častejšie používajú rašelina, mach, kokosové vlákno alebo expandovaná hlina. Keď nie je potrebné používať penu v objemovej vrstve, sadenice prechádzajú korene cez otvory do samotnej vody.
 4. Na aktiváciu procesu sa substrát hojne zvlhčuje obyčajnou vodou alebo roztokom živín.
 5. Ako plodina rastie, korene rastú dlhšie, klesajú klesajúco, vrhajú sa hlbšie do živnej tekutiny. Nad mriežkou (pena) sa tvoria vrcholy, ktoré vytvárajú čisté čerstvé kríky.

Video „Vlastnosti hydroponického spôsobu pestovania“

Z tohto videa sa dozviete, aké sú vlastnosti hydroponického spôsobu pestovania.

Koncentrácia roztoku

Z koncentrácie živínzávisí od výnosov pestovaných plodín.Pre rôzne rastliny sa líši, hlavnou požiadavkou je udržiavať objem neustále na požadovanej úrovni (to sa dosiahne pridaním vody).Voda je potrebná mäkká, pre ktorú ju bráni alebo filtruje.Riešenie je potrebné meniť každé tri mesiace.

Pri nákupe výživného roztoku od renomovaného výrobcu v obchode sa koncentrácia vyberie podľa priloženého návodu.Odchýlky sú možné:

 • v prípade hmyzožravých kultúr sa znižuje 3-4 krát;
 • ak rastlina rastie rýchlo, rastie jedenkrát a polkrát;
 • ročné zeleninové plodiny potrebujú koncentráciu presahujúcu normu 1,25-krát;
 • ak sa ochladí, koncentrácia sa redukuje 2 - 3 krát a súčasne sa znižuje hladina výživnej tekutiny.

Kyslosť roztoku

Pri použití sypkého substrátu by mal byť stupeň kyslosti impregnačného roztoku minimálny.Toto bude chrániť životné prostredie pred výskytom plesňových baktérií a škodlivých mikroorganizmov.

Uvádzame tabuľku optimálnych hodnôt kyslosti roztoku živín pre rôzne plodiny.

Tabuľka optimálnych hodnôt kyslosti roztoku živín

Ako je možné vidieť z tabuľky, pre väčšinu rastlín postačuje pri pH 6,5, aj keď existujú výnimky, postačovať na udržanie kyslosti.

Aby sa nemýlilo, odporúča sa kúpiť si špeciálne zariadenie, ktoré meria hladinu pH, alebo použiť testy osobitne navrhnuté pre akvarijné médiá.
Rada autorov

História vzniku metódy

Prvýkrát implementovať myšlienku pestovania rastlín bez pôdy prostredníctvomumelé zásobovanie potravinami a vlhkosťou im začalo v Holandsku v XVII. storočí.Experimentálne boli vedci v priebehu nasledujúcich dvoch storočí schopní vyvinúť základné techniky a techniky a už v roku 1856 boli nemeckí botanici schopní získať prvé vzorky plnohodnotných rastlín zo semien iba pomocou vodného živného média.

Postupom času sa táto technika zlepšila.Začiatok modernej hydroponickej výsadby bol položený v roku 1860.Samotný pojem hydroponika navrhol v roku 1929 americký fytofyziológ William Gerickke.

V Rusku príslušné experimenty viedli slávni vedci KA Timiryazev a D. N. Pryanishnikov.Koncom 30. rokov sa v Rusku dozvedeli, ako pestovať prvú zeleninu pomocou hydroponickej metódy, a uviesť ju do praxe, aby sa v Antarktíde poskytovala zelenina.

Hlavné výhody a nevýhody metódy

Hydroponika má, rovnako ako všetky nové techniky, výhody a nevýhody.

Hlavné výhody:
 • Vypúšťanie osiatych plôch.Na nich môžete pestovať tie plodiny, pre ktoré nie je vhodná metóda.
 • Účinnosť obsadeného priestoru.Hydroponické rastliny sú postavené na niekoľkých úrovniach, ktoré ich husto umiestňujú.
 • Nezávislosť od rozmarov počasia.Prívod vody a nasýtenievýživné prvky sa vykonávajú automaticky.
 • Čisté.Pestované plodiny sa nezakazujú pôdou.
 • Zabezpečenie.Zariadenia sú spoľahlivo chránené pred škodcami - hlodavcami a hmyzom.
 • celoročne.Pri zachovaní požadovanej mikroklímy môžete pestovať nové plodiny celoročne.
 • Hydroponické kultúry nepotrebujú burinu, čistenie buriny.
 • Vysoký výťažok.

Mnohé poľnohospodárske spoločnosti však váhajú s uplatnením pokročilej metódy.To sa vysvetľuje nasledujúcimi úvahami:

Nevýhody:
 • Zavedenie a odladenie hydroponie v počiatočnej fáze si vyžaduje značné finančné investície.
 • Hydroponické zariadenia potrebujú osobitnú mikroklímu, ktorá sa poskytuje iba vo veľkých skleníkoch.Pre človeka je ťažké pracovať v takých podmienkach (vysoké teploty, vysoká vlhkosť).
 • Na dosiahnutie vysokých výťažkov sa musia použiť dusičnany a pesticídy.

Malo by sa spomenúť aj nedostatočné povedomie verejnosti.Ignorujúci ľudia mylne veria, že hydroponika je „neprirodzenou metódou“ a že rastliny pestované s jej pomocou sú údajne škodlivé pre zdravie.

Populárne hydroponické systémy

V posledných rokoch sa do hydroponie pridalo množstvo inovácií.Rozdiel v metódach umožňuje poľnohospodárom vybrať si možnosti podľa podmienok.Napríklad existujú zariadenia založené na použití substrátu, inými spôsobmi z medziproduktuVrstvy úplne odmietli, čo nútilo koreňový systém rastlín doslova visieť vo vzduchu.

Dokonca aj povinné zavlažovanie sa vykonáva rôznymi spôsobmi rôznymi spôsobmi.Existujú tri možnosti:

 1. Aktívne.Živný roztok sa dodáva pomocou čerpadiel.
 2. Pasívne.Roztok sa plní pomocou kapilárneho efektu.
 3. Kombinované.Ide o obidva princípy.Táto technika sa postupne stáva všeobecne akceptovanou.

Zvážte základné princípy fungovania rôznych hydroponických systémov.

Knot
Knotový hydroponický systém

Voda sa dodáva pasívnou metódou, knotový systém saturuje roztok, ktorý postupne infiltruje substrát.Ako neutrálne plnivo sa používajú tieto materiály:

 • perlit;
 • vermikulit;
 • kokosové vlákno.

Pri inštalácii je možné pestovať iba pomaly rastúce plodiny, ktoré nenáročné na vlhkosť, pretože priepustnosť filtračného systému je malá.Napríklad na malých farmách sa pestuje ozdobné kvety.

Plávajúca platforma

Plávajúca platforma s rastlinami

Namiesto substrátu sa základňa peny ponorila do kúpeľa s výživným roztokom.Kultivované plodiny sa nachádzajú v špeciálnych dierach, korene zostupujú do roztoku.Oxygenácia sa uskutočňuje aktívnou metódou.

Používa sa na pestovanie rastlín, ktoré milujú vlhkosť.Nevyžaduje sa žiadne špeciálne znalosti, pretože sú vhodnédokonca aj pre začínajúcich poľnohospodárov.

Pravidelné záplavy

Ako fungujú pravidelné povodne
Nainštalovaný systém pravidelných povodní
Periodický povodňový systém

Živinová kompozícia sa z času na čas prečerpáva do nádob obsahujúcich korene rastlín. Potom časovač vykoná svoj odtok do špeciálnej skladovacej nádrže.

Proces je automatizovaný. Časovač je nastavený tak, aby pestoval rastlinu. V dôsledku toho je možné dosiahnuť mikroklímu (teplotu a vlhkosť) požadovanú v každom konkrétnom prípade.

Živná vrstva

Metóda vrstvy živín

Táto metóda je založená na stálom obehu vrstvy živín umiestnenej na dne kúpeľa s rastlinami. Nie je to celý koreňový systém, ktorý je ponorený do riešenia, ale iba špičky koreňov. Pestované plodiny sa pestujú v špeciálnych pevných kvetináčoch so štrbinami, substrát sa nevyžaduje. Vzduch vstupuje z prostredia cez časť koreňov, ktoré visia vo vzduchu.

Elektrická inštalácia. Pri dlhodobých poruchách je cirkulácia prerušená, korene vyschnú a kultúra zomrie.

kvapkové zavlažovanie

Systém zavlažovania kvapiek

Na základe použitia substrátu, ktorým môže byť kokosové vlákno, expandovaná hlina alebo perlit, a tiež:

 • kamene, drť;
 • minerálna vlna;
 • granulovaný čadič.

Kultivované plodiny sa umiestňujú buď do jedného kúpeľa, alebo do izolovaných kvetináčov.Živná tekutina sa čerpá cez skúmavky do každej rastliny.Rovnako ako v predchádzajúcom prípade je inštalácia prchavá - ak dôjde k strate napájania, následky budú pre rastliny smutné.

Aeroponica

Aerosólové zavlažovanie rastlín

Korene sa neustále zavlažujú veľkým množstvom roztoku.Vzduch okolo je nasýtený párami, ktoré nedovoľujú vyschnúť koreňový systém.Zavlažovací systém je aktivovaný časovačom.Tento systém prináša veľké výhody v krajinách s horúcim podnebím.

Ako zostaviť hydroponické zariadenie vlastnými rukami

Nie je tu nič komplikované.Na konštrukciu najjednoduchšej konštrukcie bude potrebné:

 • plastová paleta;
 • ​​
 • mriežka, ktorá je umiestnená na vrchu;
 • substrát.

Môžete ho nainštalovať do mestského bytu (na balkón alebo parapet) alebo do samostatného skleníka v krajine.

Ďalej vysvetlíme, ako vybudovať efektívnejšiu inštaláciu založenú na kapilárnej metóde s minimálnou automatizáciou.Berieme ako základ rozšírené kanalizačné rúry z PVC.

Potrebné nástroje a zariadenia

Na prácu budete potrebovať:

 • rúrka dlhá 140 cm a priemer 10 cm;
 • dvojica rúrkových zátok, konektor;
 • lineárny rozprašovač;
 • spájajúce rúry s jednosmernými ventilmi;
 • akvarijný kompresor;
 • kvetináče s priemerom 10 cm pod rastlinami a lampami.

Výber kvetináčov

Hrnce sa zmestia do plastov používaných na pestovanie kvetináčov. Iní budú robiť dobre, ale uvedomte si, že budete musieť vyvŕtať veľa dier do nich. Keramika napríklad z tohto dôvodu nie je vhodná.

Najlepšou možnosťou sú špeciálne kvetináče s integrovaným samočinným zavlažovacím systémom, ktoré je možné kombinovať do systému na redistribúciu vlhkosti.

Plastové kvetináče sú vhodné pre hydroponiu

Inštalácia žiaroviek

Výber na trhu je veľký, ale nie všetky modely sú vhodné pre náš účel. Poďme analyzovať najpoužívanejšie žiarovky v každodennom živote:

 1. Vlákno. Lacné, ale poskytujú nevhodné spektrum žiarenia. Spotrebujte veľa energie, odovzdajte prebytočné teplo.
 2. žiarivka. Drahé, ale ekonomické, vzduch takmer nezohrievajú, okrem modrého svetla je priaznivý aj pre rast rastlín.
 3. LED. Drahí, slúžia však dlhú dobu, nezohrievajú sa, vyžarujú svetlo vhodného spektra.
 4. Sodík. Často sa používa na pestovanie rastlín. Vážení, potrebujete ďalšie vybavenie.
 5. Plazma. Príliš drahé.

Konzola s lampami pripevnenými nad pristávacou doskou. Vzdialenosť sa upravuje v závislosti od očakávanej výšky pestovaných plodín. Do lámp sa dodávajú elektrické drôty, automatický systém sa pravidelne zapína a vypína, synchronizuje sa so zavlažovaním koreňov živným roztokom.

Príprava pôdy a roztoku

Plnivo pre substrát je vybrané pre určité kultúry. Najviacnárokované v hydroponike:

 • štrk a expandovaná hlina;
 • mach sphagnum;
 • kokosové triesky;
 • minerálna vlna;
 • vermikulit a perlit.

Najprv musíte určiť kyslosť vody použitej na vytvorenie roztoku živín.Ďalej sa pomocou špeciálnych prípravkov zvýši alebo zníži kyslosť, čím sa dosiahne požadovaná úroveň (pozri tabuľku vyššie).

Je dôležité udržiavať teplotu roztoku v požadovanom rozsahu (18–24 ° C).

Základné pravidlá pre pestovanie rastlín

Lúpané a upravené rastliny sa umiestnia do rastliny, korene sa narovnajú.Spánok substrát.Voda sa nalieva do nádrže so substrátom v požadovanej hladine.

Najprv sa korene nemusia ani dotknúť roztoku, keď sa polieva substrát, výživná kompozícia ich dosiahne cez kapiláry a potom korene rastú samy.

Pravidlá starostlivosti sú takéto:

 1. Roztok sa mení 3-4 krát ročne, čím sa zbavuje nadbytočných minerálov.
 2. Rastlina je upravená tak, aby zneškodňovala mŕtve fragmenty.
 3. Opatrne monitorujte teplotu a vlhkosť.
 4. Zabráňte škodcom.

Hydroponické systémy sa v poslednom čase stali produktívnejšími a lacnejšími.Je to vynikajúca voľba pre tých, ktorí sa zaujímajú o životné prostredie, ekológiu a zdravie - svojich vlastných a milovaných.