Aká je hodnota sudánskej trávy a jej kultivačnej technológie

V poľnohospodárstve sa hodnotia viacročné plodiny, ktoré sú schopné produkovať bohaté plodiny aj na problémových pôdach.Tráva sudánskej trávy, alebo len sudánskeho (sudánskeho ciroku), je práve to.Rastlina dosahuje výšku 3 metre a dokáže z jedného koreňa vytvoriť viac ako sto stoniek.Podľa výťažku Sudán zanecháva veľa rastlín na pestovanie krmovín.

Biologické vlastnosti sudánskej trávy

zariadenie je druh ciroku.Masívny koreňový systém, ktorý sa skladá zo súboru náhodných koreňov, je schopný preniknúť do zeme do hĺbky 2,5 ma šírky širokej 75 cm. Stonka je hladká, valcovitého tvaru, vyplnená bielym poréznym parenchýmom.Okrem vysokej výšky existujú aj kompaktnejšie odrody kultúry do 1 m, s kríkom, v rozmedzí od 12 do 25 výhonkov.

Sudánska tráva jedruh ciroku

Existujú rastliny s kríkmi rôznych tvarov:

 • vysunuté smerom nahor;
 • úplne ležiaci a polohovateľný.
 • silne alebo mierne rozľahlý.

Najobľúbenejšia je odroda so slabo rozrastajúcimi sa kríkmi. Takéto plodiny sačia ľahšie a rýchlejšie. V tropických krajinách sú sudánske ponožky do 7 metrov, zatiaľ čo v Rusku sú bežné kompaktnejšie odrody.

Uvádzame hlavné výhody sudánskej trávy:

 1. Schopnosť rásť na slaných pôdach. To umožňuje pestovať plodiny, dokonca aj na slaných močiaroch, nevhodné pre iné rastliny.
 2. Silné korene pevne upevňujú pôdu, ktorá prešla silnou eróziou, tráva znižuje procesy vylúhovania a zvetrávania.
 3. Potlačenie buriny.
 4. Zvýšená vlhkosť pôdy a priedušnosť v dôsledku uvoľnenia.

Zem uvoľnená vysadenými plodinami lepšie prechádza vzduchom a vytvára priaznivé prostredie na rozmnožovanie mikróbov, baktérií a červov. To všetko aktivuje spracovanie humusu. Výsledkom je, že samotný Sudán bude menej chorý a jeho výnos stúpa.

Kultúra má však určité nevýhody. Najmä sudánska tráva v podstate ochudobňuje pôdu a extrahuje z nej užitočné zložky.Sudán sa najčastejšie pestuje ako kŕmna plodina pre zelenú hmotu a seno.

Sudánska tráva sa pestuje ako krmovina

Výživové vlastnosti

.

Hovädzí dobytok je kŕmený Sudánom vo forme sena a zelene. V zelenej hmoteobsahuje:

 • 3% proteín;
 • 4,5% proteínu;
 • 8 - 9% cukrov.

Výživové vlastnosti sena v dôsledku načasovania kosenia:

 • počas obdobia zametania je možné získať produkt obsahujúci 15–16% surovej bielkoviny;
 • v priebehu zavádzacieho obdobia hladina bielkovín dosahuje 14–19%.

Sudánske kosenie sa odporúča pre siláž v štádiu plného zrna. Nutričné ​​vlastnosti siláže nie sú horšie ako kukurica.

Odborníci odporúčajú kombinovať výsadbu ciroku Sudan s strukovinami - lucernou atď. Výsledkom je výživové zloženie bohaté na vápnik, bielkoviny, instantné organické zložky.

Kosiť Sudán silážou prednostne v štádiu plného zrna

Hodnota krmiva

Pri porovnaní sudánskeho jedla ako krmiva s inými obilninami sa jeho hodnota stáva zrejmou. Kultúra obsahuje omnoho viac:

 • proteíny (10% alebo viac);
 • bielkoviny (5% alebo viac, druhé iba pre strukoviny);
 • uhľohydráty (60 - 70%);
 • cukry;
 • 77) karotén;
 • vlákno.

Sudánska tráva obsahuje mnoho základných makro a mikroživín:

 • železo a horčík;
 • molybdén a draslík;
 • 83) fosfor a meď;
 • zinok a mangán;
 • 85) selén a vápnik.

Vitamín A, B1, B2, B5, B6, H, PP má pozitívny vplyv na zdravie a pohodu hospodárskych zvierat.

Sudanka sa používa ako krmivo pre hospodárske zvieratá

Video „Prečo potrebujeme sudánsku trávu“

V tomto videuhovorí o vlastnostiach výsadby a pestovania Sudánu.

Odrody, ktoré sú bežné v poľnohospodárstve

Hoci štúdie o šľachtení sudánskej trávy ešte stále prebiehajú, z nových hybridov na ich základe sa len málo získava. Nedostatok záujmu sa vysvetľuje nedostatkom dopytu po rastline v porovnaní s inými obilninami rodu Myatlikovye. Uvádzame stručný popis odrôd používaných v našej krajine:

 1. Brodskaya 2. Prijatý v All-Russian Institute for Breeding Institute (Brody). Krík tvorí až 7 listov, dosahuje výšku 60 cm a šírku 4 cm. Kefa na nanášanie pancierov podlhovastého tvaru, rozľahlá rozľahlá rastlina, sa v čase dozrievania ovocia stáva trochu užšia. Dĺžka kabíny dosahuje 30 cm, priemerná krík môže pojať 35 vetiev. Hmotnosť 1 000 semien sa pohybuje od 10 do 12 g. Odroda je odolná voči chorobám rastlín tohto druhu.
 2. Jubilee 20. Výber sa uskutočnil na základe softvéru „Saratov“. Krutosť je priemerná. Dáždnik sa šíri. Semená v priehľadnej škrupine. Včasný dozrievajúci hybrid, prvé kosenie sa môže uskutočniť 35. deň po klíčení. Priemerná výdrž.
 3. Chishminskaja včas. Prijaté v poľnohospodárskom inštitúte Bashkir. Stonka je tenká, natiahnutá do 1 m. Predčasné zrenie, 40 dní po klíčení, je možné kosiť trávu. Odolnosť voči chorobám je priemerná.

Výťažnosť a nutričné ​​vlastnosti všetkých troch odrôd sú vysoké.

Kultivačná technológia sudánskej trávy

Je lepšie vybrať oblasti, v ktorýchrástli:

 • zelenina (kapusta, zemiaky);
 • hrach;
 • kukurica;
 • zimné obilniny;
 • pygmy, vika, lucerna.

Pôda sa nevyhnutne očistí od burín.

V oblastiach, ktoré sa naparovali, sa dosahuje dobrý výnos semien.

Je vhodné oblasť upravovať v jesenných mesiacoch tak, aby bola pôda nasýtená vlhkosťou dažďa a skorého snehu.V lesnej stepi západnej Sibíri je na jeseň zorané pole do hĺbky 25 cm, na jar sa v dvoch priechodoch vykonáva orba na udržanie vlhkosti.Odporúča sa tiež vyrovnať a prevrátiť pole s plánovačmi pred a po výsadbe, aby sa dosiahli súčasné výhonky.

Je žiaduce, aby sa prvé a druhé kosenie uskutočnilo čo najskôr, čo umožní, aby zelená hmota rástla na ďalšie 2-3 kosenia.Je lepšie zbierať seno s kosačkami.Sploštené stonky lepšie schnú, rýchlejšie schnú.

Požiadavky na teplotu a svetlo

Sejú sa na jar, keď sa zem zohreje na 10–12 ° C nad nulou.Sorghum má rád teplo, semená sa dostávajú do cesty pri 12–13 ° C.Sadenice sú veľmi citlivé na nízke teploty, umierajú pri -2 ° C, ale ľahko rastú pri raste pri 30 - 35 ° C, obvykle vydržia teplo pri 40 ° C.

Pôdne a výživové požiadavky

Sudánska tráva je náročná na pôdu, vhodné sú ťažké a ľahké pôdy.Výnimkou sú bažinaté a okyslené pôdy.Úroveň slanosti môže dosiahnuť 0,6 - 0,8%.Počas vegetačného obdobia rastie pomaly, vyžaduje ochranu pred burinou.

GrassSudán má nízke nároky na pôdu

Pri výsadbe semien sa používajú širokospektrálne plodiny a obyčajné plodiny sa zbierajú na seno. Štandardná hĺbka kladenia semien je 3–4 cm, ale na ľahkých pozemkoch sa záložka prehĺbi na 6–8 cm. Šírka riadkov sa pohybuje v rozmedzí 45–50 cm.

Produktivita sa zvyšuje včasným oplodnením. Odporúčané normy na hektár:

 • 25 kg potašových hnojív;
 • 40 kg fosforečnej kyseliny;
 • 40 kg dusíka.

Požiadavky na vlhkosť

Kultúra je nenáročná na to, aby vďaka svojim silným a hlbokým koreňom dokázala nezávisle odstrániť všetky potrebné živiny a vlhkosť z hlbín zeme. Pravidelné zavlažovanie sa však dá ľahko zvýšiť. Sudánsky vrt absorbuje dažďovú vlhkosť koncom leta a začiatkom jesene.

V závislosti od nasýtenia pôdy vlhkosťou sa vyberajú vhodné sejby.

Výnosy plodiny na rôznych pôdach (%)

Prípravky na osivo a sadivo

Čím lepšie sa uskutoční príprava semien pred výsevom, tým lepšie klíčia sadenice Je vhodné zmiešať obväz s tepelným zahrievaním vzduchom, odporúča sa ošetrenie pomocou mikrofertilizátorov. Vďaka takým postupom sa semená klíčia súčasne a sú nasýtené mikroelementmi. Spotreba hnojiva je zanedbateľná.

Na aktiváciu biochemických a fyziologických premien by sa semená mali pred výsadbou postrekovať roztokmi obsahujúcimi bór alebo zinok, ako ajmangán.
Rada autora

Roztok sa pripraví takto: 15 g manganistanu draselného a 8 g solí bóru alebo zinku sa rozpustí v 2 litroch vody. Táto koncentrácia je dostatočná na spracovanie stredného pohybu. Počas postupu sa semená dôkladne a opakovane premiešajú. Rastlina je v suchej forme.

Vernalizácia má na výsledok pozitívny vplyv. V nádobe s 20 litrami vody nalejte centry. Keď sa semená namočia vodou, odstránia sa a zhromaždia sa na malých hromádkach, nechajú sa 8 dní (v tme pri izbovej teplote). Aby sa predišlo hnitiu, pravidelne sa hromadí haldy. Je dôležité sledovať rýchlosť klíčenia. Ak sa semená vyliahnu príliš skoro, haldy sa zhrabnú. Vernalizácia je obzvlášť užitočná pri výsadbe semien.

Pôdny prípravok na siatie Sudánu

Tu sú stupne prípravného prípravku:

 1. Peeling.
 2. Hĺbkové oranie.
 3. Hrabanie na začiatku jari.
 4. Dvojitá kultivácia pred siatím.
 5. Predbežný valcovanie pôdy.
 6. Valcovanie s následným posúvaním.

V suchých stepiach sa pri sejbe dodržiavajú opatrenia o hmotnosti 10–14 kg na 1 hektár, na lesných stepných pôdach so silnými dažďami sa táto hodnota upraví na 25–30 kg na 1 hektár. Ak sa však sudánska tráva vysadí súčasne s inými plodinami, opatrenie sa zníži o 15 - 25%.

Starostlivosť o plodiny

Ihneď po vysiatí sa pole valí valcami s prstencovými pätami. Po ďalších 3 až 4 dňoch s výskytom bieleho buriny sa uskutoční preemergentné trýznenie. Ďalej, keď stonky liahnu3-4 listy, siatie opäť zavrtané.

Pri vyloďovaní v širokých radoch sa vykoná uvoľnenie medzi dvoma radmi.V štádiu 3-4 listov, ak je siatie príliš upchaté, sa vykoná ošetrenie herbicídmi:

 • „Agritex“ (1–1,5 kg na 1 ha);
 • "2,4 D" (0,5 - 1 kg na 1 ha);
 • „2M-4X“ (0,5 - 1 kg na 1 ha).

Zber a skladovanie plodiny

cirok sudánsky je odolný voči rozdrveniu, a napriek tomu by sa zber mal uskutočniť čo najskôr, aby zrno nerástlo a nebolo potrebné.ďalšie sušenie.Pri vyloďovaní sila sa čistenie začína v období dozrievania vosku.

Úroda kosením žacích strojov do roliek, potom sa nechá uschnúť a mláti obilným kombajnom.

Sušenie a skladovanie sa uskutočňujú rovnakým spôsobom ako v prípade iných obilnín.Jediným rozdielom je, že počas sušenia je potrebný nižší prietok vzduchu.

Rezanie s hlavičkou
Úroda v rožku
Sušenie trávy

Spôsoby ochrany proti chorobám a škodcom

Boj proti chorobám postihujúcim Sudán a škodlivému hmyzu spočíva v použití špeciálnych fungicídov a insekticídov.Hlavnými chorobami kultúry sú:

 • rôzne typy smutu;
 • ascochitóza;
 • chalkosporóza;
 • gelintosporioz (hnedé škvrny);
 • nigrosporóza;
 • červená bakteriálna škvrna.

Škodcovia ako:

 • voška sú pre Sudáncov nebezpečné;
 • kopčeky;
 • drôt a nepravý drôt;
 • kukuričná múka.

cirok sudánsky sa osvedčil v poľnohospodárstve vo väčšine regiónov Ruskej federácie. Minimálne náklady na poľnohospodársku technológiu umožnia dosiahnuť vysoké výnosy, vďaka ktorým je pestovanie plodín ekonomicky životaschopné.