Čo je fungicíd „Fundazol“ pre rastliny: návod na použitie

Záhradné a izbové rastliny sú často napadnuté škodcami alebo hubovými chorobami.Na riešenie tohto problému sa záhradníci obracajú na fungicídy - chemické prostriedky, ktoré účinne odstraňujú patogény.Návod na použitie „Fundazol“ poskytne začínajúcemu záhradníkovi potrebné informácie o lieku.

Vlastnosti prípravkuta

„Fundazol“ je neprchavá látka bielej farby.Charakteristickou črtou tohto nástroja je jeho geografická univerzálnosť.Inými slovami, droga sa môže používať v severných oblastiach Ruska aj na juhu.

Hlavné výhody fungicídu sú:

 1. Odolnosť proti zmenám teploty.Nástroj s rovnakou účinnosťou bude fungovať v lete aj v zime.Vďaka tomu je „Fundazol“ relatívne univerzálnym liekom.
 2. Jemný prístup k pôdnym štruktúram.Napriek tomu, žefungicíd patrí do kategórie fytotoxických látok, neporušuje kvalitatívne vlastnosti pôdy. Preto sa tento nástroj aktívne používa pri úprave pôdy. Tento typ ošetrenia sa považuje za najúčinnejší spôsob, ako zásobiť rastlinnú kultúru potrebnými látkami.
 3. Rozsiahly vplyv. Účinné látky pôsobia na všetky časti rastliny.

„Fundazol“ má akaricídne, baktericídne, nematocídne a fungicídne vlastnosti

Formy uvoľňovania

„Fundazol“ sa vyrába vo forme bieleho alebo mliečneho prášku. Prípravok je balený v malom množstve 10 alebo 20 g. Táto dávka je vhodná na použitie, pretože otvorené práškové balenie sa skladuje na krátku dobu.

Zlučiteľnosť s inými prostriedkami

Droga je obvykle dobre zlučiteľná s mnohými doplnkami stravy, hnojivami, stimulátormi rastu. To však nevylučuje potrebu starostlivej kombinácie látok. Hlavné pravidlá pri aplikácii fungicídu súbežne s inými prostriedkami sú:

 1. Látky patriace do skupiny benzomidazolu nie sú kompatibilné s fungicídom.
 2. Znamená, že keď sú v kontakte s vodou, prejavujú sa neutrálne, môžu sa kombinovať s „Fundazol“.
 3. Súčasne sa neodporúča používať „zásadité látky“ s alkalickými zlúčeninami. Zásada úplne neutralizuje zložky fungicídu a stráca svoje vlastnosti.

Video „Droga„ Fundazol “: vlastnosti aplikácie“

V tomto videuhovorí, ako pestovať a používať liek.

Aplikácia

Prostriedky majú akaricídne, baktericídne, nematocídne a fungicídne vlastnosti.Droga sa používa pre rôzne druhy plodín, medzi ktoré patria záhradné a izbové rastliny.

Hlavný účel

„Fundazol“ získal autoritu účinného lieku, ktorého mechanizmus účinku je založený na blokovaní procesu bunkového delenia patogénnych húb.Okrem toho komponenty nepriaznivo ovplyvňujú samotnú bunku a ničia ju.

„Fundazol“ sa používa na ochranu rastlín pred celým radom chorôb

Účinné látky „Fundazol“ prenikajú chorobou cez koreňový systém.a listy. Samostatné chemické prvky, ktoré sa transformujú v kultúre, sa stanú karbendazímom, ktorý intenzívne inhibuje rozvoj infekcie.

Okrem toho má tento nástroj povrchný účinok.Keď sa objavia prvé príznaky plesňovej infekcie, záhradník by mal postreknúť postihnutú rastlinu roztokom „Fundazolu“.Tento postup zabráni šíreniu patogénov.

Úprava osiva

Táto udalosť zabraňuje hubovým chorobám, ktoré sa často prenášajú semenami.Spracovanie sadivového materiálu sa vyznačuje týmito opatreniami:

 1. Kúpanie semien.20 g prášku sa musí rozpustiť v 0,5 ml vody.Potom sa semená ponoria do pripraveného roztoku na 20 minút.Po tomtomateriál na pestovanie času je dobre vysušený.
 2. Striekanie žiaroviek.Postrekovací roztok sa pripraví z 20 g produktu a 2 l vody.Zavlažovanie sa odporúča 3-4 hodiny pred výsadbou do pôdy.
 3. Ponorenie.Táto metóda je použiteľná pre takmer všetky druhy sadivového materiálu, ktorý je ponorený na niekoľko sekúnd do pripraveného roztoku.Potom musí byť materiál okamžite vysadený do pôdy.

Ošetrenie osiva systémovým fungicídom zaručuje vysokú mieru klíčivosti

Ošetrenie v mieste

Pri aplikácii „Fundazolu“ na dachu je dôležité určiť prípustnú dávku pre každú jednotlivú kultúru.Zanedbanie dávkovania a rýchlosti spotreby lieku môže viesť k závažným komplikáciám záhradníckych plodín.

Pre každú kultúru je dávka fungicídu stanovená individuálne:

 1. Paradajky a uhorky.Na ošetrenie múčnatky a podobných chorôb je potrebné zriediť 10 g produktu 10 litrami vody.Pripravený roztok by mal byť postriekaný rastlinami dvakrát za sezónu.Prvé ošetrenie sa vykonáva počas vegetačného obdobia a druhé - 2 týždne pred zberom.
 2. Kapusta.Aj keď je výsadba kapusty úplne zdravá, odporúča sa vykonávať preventívne ošetrenie.Hotovým roztokom je napojená bazálna zóna.Na 20 metrov štvorcových.m sa spravidla spotrebuje 10 litrov tekutiny.
 3. Ovocné stromy.Aby sa zabránilo rozvoju plesňových ochorení by malo byť 5 ošetrení.Roztok sa pripravuje v pomere 1: 1. Pre sadenicePotrebných je 2, 5 litrov tekutiny a pre zrelé stromy asi 5 litrov.
 4. Ovocné kríky.Dávka fungicídu je podobná ako ovocné stromy.Preventívne ošetrenie sa odporúča dvakrát - pred kvitnutím a po zbere ovocia.
 5. Záhradné kvety.Pri prvých príznakoch infekcie musí byť rastlina postriekaná roztokom fungicídu.Ak príznaky nezmiznú po 2–3 dňoch, postup sa opakuje.

Je dôležité pamätať na to, že život liečiva na rastline je asi mesiac.Ak po uplynutí tejto doby bola kultúra napadnutá hubou, malo by sa ošetrenie predĺžiť.

Tabuľka: normy a vzorce užívania drogy pre rastliny v otvorenom prostredí

Pre izbové rastliny

Nástroj sa aktívne používa nielen v záhradnej praxi, ale aj pre izbové rastliny."Fundazol" sa dokonale prejavuje v prípade orchideí.Prvé príznaky infekcie sa považujú za druh „ochablosti“ listov a stoniek.V tejto fáze je veľmi dôležité okamžite prijať opatrenia, pretože ďalšou fázou vývoja choroby je sčernenie.Hlavným ochranným postupom je zavlažovanie rastliny špeciálnym riešením.Ak situácia nastáva, odporúča sa substrát nahradiť novým a namočiť ho fungicídnym zložením.

Je nemožné striekať priamo nadzemnú časť priamo, pretože chemické zložky ju môžu „spáliť“.

Schéma použitia drogy na ošetrenie izbových rastlín a záhradných plodín

Návod na použitie

Droga účinne bojuje proti týmto chorobám:

 • antracnóza;
 • šedá hniloba;
 • Fusarium;
 • pleseň;
 • fomoz;
 • septorióza;
 • múčnatka.

Účinnosť lieku má však negatívnu stránku - riziko závažných následkov v dôsledku chemického zloženia a vysokého stupňa toxicity fungicídu. Preto je v Spojených štátoch zakázaný „fondazol“.

Bezpečnostné opatrenia

Pri rozhodovaní uchýliť sa k pomoci silného fungicídu by kvetinárstvo malo pochopiť, že ľahkomyseľný vzťah s takýmito látkami je plný silnej otravy. Preto je pred začatím spracovania potrebné túto inštrukciu podrobne preštudovať.

Okrem toho je dôležité dodržiavať tieto bezpečnostné opatrenia:

 1. Pred prípravou roztoku noste ochranný odev pokrývajúci všetky oblasti pokožky.
 2. Na ochranu očí a dýchacích ciest pred škodlivými účinkami toxínov je potrebné používať stavebné okuliare a respirátor.
 3. Liečba sa odporúča na čerstvom vzduchu. Vnútorné procedúry spôsobia značné poškodenie zdravia.
 4. Roztok by sa mal pripraviť v špecializovanej nádobe. V budúcnosti sa musí zlikvidovať.
 5. Počas postupu je prísne zakázané jesť, piť a fajčiť.
 6. Po ošetrení je potrebné dôkladne umyť ruky a potom umyť oči a ústa.

Pri práci s fungicídmi nezabudnite na prostriedkyosobná ochrana

Príprava roztoku a dávkovanie

Otázka dávkovania je kľúčom v procese kombinovania zložiek fungicídneho roztoku. Nesprávne nastavená dávka liečiva v najlepšom prípade neprináša požadovaný účinok, v najhoršom prípade - spôsobí smrť rastliny a otravu záhradníkom.

Požiadavky na riediacu vodu

Na zriedenie prášku je potrebné použiť teplú vodu vylúhovanú 12 hodín. V takom kvapalnom prostriedku sa rýchlo a efektívne rozpustí.

Čas použiteľnosti hotového roztoku

Pripravený roztok si zachováva akaricídne, insekticídne, fungicídne vlastnosti po dobu 2–4 hodín. Potom sa stáva úplne zbytočným.

Predávkovanie

Niektorí neskúsení záhradníci používajú fungicíd vo vyššej dávke, ako je uvedené v pokynoch. To je dosť nebezpečné nielen pre rastlinu, ale aj pre samotného záhradníka. Predávkovanie liekom môže zničiť jemné plodiny, ako sú ruže, orchidey. Je dôležité pochopiť, že výrobca určil dávku v súlade s úrovňou toxicity lieku, a preto je rozumné počúvať pokyny.

Biely kvet na rastlinách po ošetrení fungicídom je znakom predávkovania

Analógy a náhradky

Ak z nejakého dôvodu nie je možné použiť „Fundazole“, mali by ste kontaktovať svojich kolegov. Najpodobnejšie v zásade pôsobenie a zloženie týchto liekov:

 • Vitaros;
 • "DEMAR DeRozan";
 • Topsin-M;
 • Ferasim;
 • Fitosporín;
 • Fundazim.

Záhradníci, ktorí sa obávajú práce s toxickými látkami, používajú náhradu za organické fungicídy:

 • Fitosporín;
 • „Bioreid“;
 • „Trichodermín“.

Ak je záhradník kategoricky proti použitiu chemikálií, môžete použiť tradičné metódy. Jednou z najpopulárnejších možností boja proti plesňovým infekciám je zalievanie rastliny roztokom aktívneho uhlia. Ako silný sorbent absorbuje všetky toxické látky, má antiseptický účinok na pôdu.Recenzie

Recenzie tých záhradkárov, ktorí vo svojej praxi používali silný fungicíd, budú tvoriť ucelenejší obraz o prípravku.

Skvelý nástroj! Pomohlo mi to, keď moja orchidea takmer zomrela. Listy začali sčernieť a uschnúť a stonka stratila svoju pôvodnú elasticitu. Myslel som, že rastlina nakoniec zomrie, ale nie. Okamžitý účinok priniesli dve liečby „Fundazole“.

Dmitry, Moskva

Mám otca, ktorý Fundazaza pozná už dlhý čas. Stále občas ochorie vinicu. Tento nástroj je veľmi efektívny. Jeden postrek stačí na úplné zničenie huby. Jedinou negatívou je, že produkt je dosť toxický,musíte starostlivo odmerať dávku.Ako hovoria, skúsení záhradníci však naplnili ruky.

Inna, Krasnodar

Som vášnivým kvetinárom, tento skleník som usporiadal v byte.Aby sa zabránilo rastlinám v chytaní huby, pravidelne striekam vrchnú vrstvu pôdy fungicídnym roztokom.Toto je preventívne opatrenie, takže jedno balenie prášku stačí na dlhú dobu.Kvety sú vždy v poriadku, takže „Fundazol“ je úplne spokojný.

Anna, Novorossijsk

"Fundazol" je veľmi účinný liek - je to kvôli prítomnosti toxických látok v kompozícii.Rozumné zaobchádzanie s fungicídom poskytne čas na zničenie patogénnej huby bez ovplyvnenia rastlín a pestovateľov.